روند رو به رشد صنعت نرم افزار پلاک خوان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیش بینی ها نشان می دهد صنعت نرم افزار پلاک خوان و هم چنین دوربین مداربسته پلاک خوان تا سال 2022 رقمی معادل 16.4 درصد رشد خواهد داشت.

نرم افزارهای متعددی در زمینه پلاک خوانی وجود دارد که تعدادشان روز به روز در حال افزایش است. این نرم افزارها قابلیت های متنوعی را به کاربران خود پیشنهاد می کنند. پیشرفت ها در زمینه تکنولوژی پردازش تصویر و افزایش روز افزون قدرت پردازش رایانه ها در حال تغییر شکل بازار است. به پیش بینی موسسه HIS Markit ارزش بازار نرم افزارهای پلاک خوان تا سال 2022 به مبلغ 800 میلیون دلار خواهد رسید.

دوربین های مداربسته ترافیکی که در گذشته تنها عمل پلاک خوانی و تشخیص سرعت را انجام می دادند امروز به تکنولوژی هایی مثل تشخیص بسته بودن کمربند و یا تشخیص وجود کلاه ایمنی بر روی سر موتورسواران مجهز شده اند.

تکنولوژی های نام برده شده بسیار پیچیده هستند. تشخیص تصویر کمربند با وجود مسائلی هم چون بازتاب نور، اشیائ بسیار زیاد موجود در تصویر و پس زمینه های تیره بسیار دشوار است. امروزه الگوریتم هایی برای تشخیص دقیق و بدون اشتباه در چنین مواردی به وجود آمده است.

تشخیص کلاه ایمنی و کمربند ایمنی در تکنولوژی های جدید پردازش تصویر باعث شده اجرای قانون در این زمینه ها پیشرفت و دقت بیشتری بیابد.

تشخیص رانندگی خطرناک، حرکت مارپیچ و یا تجاوز از خطوط جاده در هنگام حرکت خودرو از جمله مواردی است که امروزه از طریق پیاده سازی الگوریتم های هوش مصنوعی امکان پذیر شده است.

یکی دیگر از پیشرفت های نرم افزار پلاک خوان تشخیص عبور از چراغ قرمز است. این سیستم نیاز به تشخیص دو موضوع به صورت همزمان دارد. اول خواندن و دوم تشخیص وضعیت چراغ های راهنمای و رانندگی. در گذشته برای این دو عمل دو دوربین جداگانه نیاز بود که با پیشرفت تکنولوژی این دستگاه ها ادغام شده است.

اما این نرم افزار ها در حال منتقل شدن به روی دوربین هستند. در واقع در سیستم جدید کلیه پردازش ها در خود دوربین انجام می شود و صرفا نتیجه ان (مثل شماره پلاک و کد تخلف) به سمت سرور ارسال می شود. با این عمل سرعت انتقال و دقت آن به شکل چشم گیری افزایش می یابد.

نرم افزار پلاک خوان کاربرد گسترده در اماکن مختلف دارد. گذشته از کاربرد آن در کنترل ترافیکی و ابزار اجرای قانون های راهنمای و رانندگی، می توان از این سیستم ها در کنترل پارکینگ هتل، بیمارستان، فرودگاه ها و.. استفاده نمود.

با پیشرفت تکنولوژی های پلاک خوان، نگرانی ها در رابطه با امنیت آن ها نیز رو به افزایش است. در صورتی که این نگرانی ها پاسخ درستی دریافت نکند می تواند منجر به واکنش های عمومی در برابر آن شود.

افراد می خواهند بدانند تصاویری که همه جا از آن ها در حال ضبط شدن است کجا ذخیره می شود و دارای چه سطحی از امنیت است.

در سطح کاربردی قیمت این سیستم ها هم چنان بالا می باشد. در کشورهایی که دستمزدها پایین است مفهوم شهر هوشمند و مسائل مرتبط با آن به درستی توسعه نیافته است. هم چنین کسب و کارها حاضر به سرمایه گذاری بر روی پیاده سازی این سیستم ها نیستند.

تحلیل های پیشرفته در حال تبدیل کردن سیستم ها پلاک خوان به تجهیزاتی نظارتی چند منظوره هست. این تجهیزات به خوبی می توانند مفاهیم مرتبط با شهر هوشمند و امن را پیاده سازی نمایند.

گام بعدی در تکنولوژی پلاک خوان ، تلفیق قابلیت تشخیص چهره می باشد. تلفیق این دو تکنولوژی می تواند گام مهمی در تولید نرم افزارها و تجهیزات یکپارچه کنترل دسترسی و مدیریت هوشمند امنیت باشد.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

 مجله خبری آیملز یک مجله خبری تخصصی امنیتی میباشد که با مطالبی متفاوت در راستای افزایش سطح فرهنگی امنیتی میباشد تا جامعه ی امنی داشته باشیم

پست الکترونیک: info@mag.imelz.ir